Gyulai Városbarátok Köre

Képes fotóalbum a városról PDF Nyomtatás E-mail

 

Tizedik kötet: ami Gyula

Jubileumi, 10. kötetét adta ki 2012. november végén a Gyulai Évszázadok Alapítvány. Az országban szinte egyedülálló kezdeményezés 2003-óta évente, képes albumokban dolgozza fel folyamatosan a város múltját és jelenét. Az idei –Durkó Károly, Durkóné Illés Bernadett, Balla Tibor – nevével jegyzett album címe: ami Gyula. A szerzők magyar és angol nyelven 12 fejezetben, fényképekkel gazdagon illusztrálva foglalták össze a legfontosabb ismereteket a városról.

  10kotet9-600

 

 

A könyv szakmai lektora dr. Szabó Ferenc. A gyulai németek és románok történetét – Mittag Mónika és Martyin Emilia fejezetszerzők jóvoltából - németül illetve románul is elolvashatja a kedves olvasó, de Kereskényiné Cseh Edit munkájának köszönhetően megismerhetjük majd a gyulai zsidóság történetét, dokumentumait is. A számos régi, különleges (közöttük több Székely Aladár) fénykép mellett tizenhat gyulai fotográfus több száz igényes és látványos egy-kétoldalas mai fotója mutatja be Gyulát. Az itt élők is rácsodálkozhatnak, milyen szép városban élnek, mennyi részletet nem fedeztek még fel, ami mellett akár mindennap elmennek. A könyvet igényes angolfordítás teszi elegánssá Madai Gabriella jóvoltából, az igényes kép és szövegszerkesztés Polyák István munkáját dicséri. Az album kiadását – a korábbiakhoz hasonlóan – most is támogatták a Városbarátok.

A könyv szerkesztője és írója Durkó Károly szerint a könyvsorozat születése már része volt annak a 2002-ben elkezdett munkának, amely elkötelezett a lokálpatrióta értékek mentésében. A Gyula régen és ma kötetek jó szolgálatot tettek a város népszerűsítésében is, hiszen ezek a könyvek már a világ összes földrészére eljutottak.

Az alapítvány tagjai úgy látják, hogy ma kicsit divat is civil lokálpatriótának lenni, nosztalgiázni, a múlt emlékeit kutatni. Örülnek annak, hogy tíz évvel ezelőtt elindították ezt a folyamatot, a város barátaiként fontos szerepet vállaltak és vállalnak ma is az értékmentésben. Ebben a munkában –akár könyvek formájában, akár sírok gondozásában, rendezvények tartásában, kiállítások szervezésében, a világhálón fotók bemutatásában – már többen is részt vesznek a gyulaiak közül és ez nagyszerű dolog.

Az új album igazi lokálpatrióta összefogás eredménye, amiért köszönet illeti a támogató polgárokat, vállalkozásokat. Az „ami Gyula” számos újdonságot tartogat az olvasónak. A látványos, egy-kétoldalas fényképek, a várost bemutató fejezetek sorai nem csupán pillanatfelvételek. Rögzítik a jelent, de Gyula lelkét is igyekeznek megmutatni az albumban. A könyv szól azokról a gyulai polgárokról is, akiknek sokat köszönhettünk, itt éltek velünk, mégis a gyalázat elhurcolta, elpusztította őket.

A alapítvány fontosnak tartja azt is, hogy elismerje azok munkáját, akik saját szakmájukban igazi lokálpatriótaként sokat tettek, tesznek városunkért. Döntöttek arról, hogy a hajdani kitűnő rajzpedagógus előtt tisztelegve Firtosi József Dezső díjat alapítanak. Kiss György Munkácsy-díjasfestő- és szobrászművészt kérte fel a szervezet arra, hogy készítsen emlékérmet József Dezső tiszteletére. Az elismerést a Gyula régen és ma új kötetének nagy sikerű bemutatóján adták át dr. Árpási Zoltán újságírónak, a Békés megyei Hírlap egykori főszerkesztőjének.

(újságos)

alt

 

 

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

Fotó: Szilágyi Ferenc