Nem rossz, de… Ez az első gondolatunk a város ez évi mérlegének elkészítésekor. Ha több határidő-módosítás után is, de karácsonyra elkészül a Várfürdő Aqua palotája, a gyulai nagyüzemi húsipar megmaradt vállalata (városi cégként) működik, javában zajlik a megyei kórház új műtéti tömbjének építése, lassan a Wenckheim – Almássy kastély rehabilitációja is elindul és a Városbarátok által már régóta szorgalmazott kerítést is lebontják. Megújul a régi korzó (Béke sugárút), 1889 után tavasszal újra régi pompájában találjuk a Göndöcs-népkerti Pavilont és a Komlót is. A Városbarátok örülnek annak, hogy programjukkal, testületi és civil munkájukkal, szavazataikkal hozzájárultak a sikerhez. A Mágocsi utcai óvoda felújítás, a műfüves nagypálya (hiteles) felépítése, a gyulavári kis műfüves pálya kialakítása már csak hab a tortán. A nagyarányú fejlesztések ellenére a gyulai vállalkozók egy része a közbeszerzési pályázat alapján tud részt venni a beruházásokban, a többség esetenként alvállalkozóként. A pénzügyi mutatók felemásak. Az állami adósságátvállalás óriási segítség Gyulának is, a nagyarányú központosítással viszont több pénzt vontak el a várostól, mint feladatot. Az elvándorlás nem állt meg, sőt… Egyre több közép- és időskorú ember költözik el a városból és a térségből, külföldön keresve boldogulását.
Sokan várják a fürdőfejlesztés eredményét, ami nem csoda: az új attrakciónak meg kell állítani a Várfürdő vendégszámának lassú csökkenését, az év 12 hónapjában kell idecsábítania a kiscsaládos és a fiatalabb vendégeket is, aminek a szállodások mellett csak az apartmanosok örülnének jobban. Gyula jelentős áldozatokat vállalt a fejlesztés és a működés érdekében – és kétségtelenül igaz ez a Várfürdő vezetésére és munkatársaira is. A puding próbája az evés – reméljük az eredmények a bevételekben is érezhetőek lesznek a városban, már csak azért is, mert a Világfürdő-fejlesztés körül egyelőre nagy a csend. Az önkormányzati húsipari cég dolgozói és az önkormányzat megmentette a megmenthetőt. Megkezdődött a már csak sajnos megszokásból nagyüzeminek elkönyvelt cég piacának újraépítése, ami nagyon nem egyszerű feladat. A Városbarátok a hazai és a külföldi már létezett piacok visszaszerzése mellett fontosnak tartják a környező országok (Szerbia, Románia) piacaira való belépést is. Javaslatainkat megtettük a város és a cég vezetőinek. A talpon maradásban segít az áfa csökkentés. A kórházfejlesztés döntő lépést jelent abban, hogy városunk továbbra is az egészségügy megyei zászlóshajója legyen. Ezt csak támogatni lehet, de a régi urológia szép épületének elvesztését nagyon sajnáljuk (kértük, próbálják megmenteni az épületet).
A Wenckheim – Almássy kastély kezelési joga a városé, a fejlesztéssel pedig teljesen megújul. A kiállítási központ létrejötte szép attrakció lehet, a jövőben viszont gondolni kell az idén jelentősen gyarapodó városi ingatlanállomány ésszerű működtetésére, menedzselésére, amit javasoltunk is a városvezetésnek. Pavilonként, Dübögőként majd az újabb időkben Kohán Képtárként ismert népkerti épület visszakapja régi szépségét. Igaz az első avatáskor, az 1889-ben még „csarnoknak” nevezett rendezvényterem fülkéjében, az itt élőkért és a hazáért sokat tett gyulai ember, báró Wenckheim Béla volt liberális miniszterelnök, belügyminiszter, főispán mellszobrát mutatták be a közönségnek. Érdemes volna rá újra emlékezni.
|